Alpine Garden Society



01386 554790

North Midland AGS SHOW 2001

Class Results

CLASS 1 6-pan 2 entries
1st John Gennard, Loughborough
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 2 3-pan 5 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Jean Wilson, Newark
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 3 1-pan 6 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 4 3-pan 3 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 5 3-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Jo Walker, Solihull
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 6 1-pan1 entry
2nd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 7 3-pan 3 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
3rd John Gennard, Loughborough
3rd Brian Walker, Solihull
CLASS 8 1-pan1 entry
2nd John Gennard, Loughborough
CLASS 9 1-pan 4 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 10 1-pan13 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd John Gennard, Loughborough
CLASS 11 3-pan 2 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Jean Wilson, Newark
CLASS 12 1-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 13 1-pan 2 entries
1st Rod & Jane Leeds, Sudbury
2nd Linda Pickering, Market Weighton
CLASS 14 1-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Sam Lloyd, Redditch
3rd Chris Bowyer, Chaddesden
CLASS 15 1-pan 2 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Chris Lilley, Worksop
CLASS 16 1-pan 8 entries
1st Doreen Webster, Loughborough
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Jim Almond, Shrewsbury
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 17 1-pan 6 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 18 1-pan 4 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 19 1-pan1 entry
2nd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 20 1-pan 6 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Jim McGregor, Sheffield
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 21 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 22 1-pan 5 entries
1st Jim McGregor, Sheffield
2nd Chris Lilley, Worksop
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 23 1-pan 4 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Les Brown, Southport
CLASS 24 1-pan 4 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Andrew Lovell, Ormskirk
3rd Vernon Hancock, Grimsby
CLASS 25 3-pan 2 entries
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 26 3-pan 2 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 27 1-pan 8 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Mike Smith, Hythe Alpines
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 28 3-pan1 entry
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 29 1-pan 6 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Alan Furness, Hexham
3rd David Sampson, Oakdene Nursery
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 30 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 31 1-pan 7 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd John Dixon, East Leake
3rd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 32 1-pan 3 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 33 1-pan 6 entries
1st Jim McGregor, Sheffield
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 34 1-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Don Peace, Yarm
3rd Mr R.B Watson, Countesthorpe
CLASS 35 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Harry Roberts, Ashby delaZouch
CLASS 36 1-pan 4 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Cyril Wright, Derby
3rd Harry Roberts, Ashby delaZouch
CLASS 37 1-pan 8 entries
1st Rod & Jane Leeds, Sudbury
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Harry Roberts, Ashby delaZouch
CLASS 38 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 39 1-pan 3 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Jean Wilson, Newark
3rd John Gennard, Loughborough
CLASS 40 1-pan 3 entries
1st Bob & Dorothy Straughan, Belper
2nd Ken Mellows, Warrington
3rd John Gennard, Loughborough
CLASS 41 3-pan 8 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Jo Walker, Solihull
CLASS 42 1-pan 7 entries
1st Doreen Webster, Loughborough
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Sam Lloyd, Redditch
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 43 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 44 1-pan 4 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd John Dower, Frodsham
3rd Brian Russ, Ormskirk
3rd Harvey Shepherd, Bolton
CLASS 45 1-pan1 entry
1st Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 46 1-pan 3 entries
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
2nd Mavis Lloyd, Redditch
3rd Barry & Anne Wright, York
CLASS 47 1-pan 4 entries
1st Ju Bramley, Chesterfield
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Rod & Jane Leeds, Sudbury
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 48 1-pan 4 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Clare Dower, Frodsham
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 49 6-pan 3 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 50 3-pan10 entries
1st Mike & Christin Brown , West Kirby
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Jeff Davies, Hellaby
CLASS 51 1-pan15 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Clare Oates, Scunthorpe
2nd Don Peace, Yarm
3rd Mike & Christin Brown , West Kirby
CLASS 52 3-pan 6 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Pat Craven, Yarm
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 53 3-pan 7 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 54 3-pan10 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd George Young, Stocksfield
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 55 1-pan14 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
1st Jo Walker, Solihull
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Jean Wilson, Newark
CLASS 56 1-pan 8 entries
1st Dave Newsome, Dronfield
2nd John Gennard, Loughborough
3rd Jeff Davies, Hellaby
CLASS 57 1-pan 9 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Jeff Davies, Hellaby
CLASS 58 1-pan 8 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Bob & Dorothy Straughan, Belper
CLASS 59 1-pan 5 entries
1st Paul Ranson, Chippenham
2nd Helen Kidman, Ebchester
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 60 1-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 61 1-pan10 entries
1st Chris Lilley, Worksop
2nd Jean Wilson, Newark
3rd John Gennard, Loughborough
CLASS 62 1-pan14 entries
1st Mike & Christin Brown , West Kirby
2nd Vernon Hancock, Grimsby
3rd Jim Lever, Bolton
3rd Ken Mellows, Warrington
CLASS 63 1-pan14 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Clare Oates, Scunthorpe
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd John Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 64 1-pan 9 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Vernon Hancock, Grimsby
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 65 3-pan10 entries
1st Les Brown, Southport
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Jim McGregor, Sheffield
CLASS 66 1-pan15 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd George Young, Stocksfield
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
3rd Vernon Hancock, Grimsby
CLASS 67 3-pan 4 entries
1st Fred & Pat Bundy, Hensall
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Rosemary Cox, Harrogate
CLASS 68 1-pan21 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Mike Bramley, Chesterfield
2nd Peter Erskine, Petersfield
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 69 1-pan16 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Don & Heather Hyde, Seend
2nd Barry & Anne Wright, York
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 70 3-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Don Peace, Yarm
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 71 1-pan10 entries
1st Andrew Lovell, Ormskirk
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 72 1-pan 3 entries
1st Mike Bramley, Chesterfield
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Harry Roberts, Ashby delaZouch
CLASS 73 1-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 74 1-pan14 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Vernon Hancock, Grimsby
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 75 1-pan11 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Paul Ranson, Chippenham
3rd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Harvey Shepherd, Bolton
CLASS 76 3-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 77 1-pan 5 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Paul Ranson, Chippenham
CLASS 78 1-pan10 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
1st Jean Wilson, Newark
2nd Don Peace, Yarm
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 79 1-pan 5 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Paul Ranson, Chippenham
3rd Eric Webster, Loughborough
CLASS 80 3-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Jim Almond, Shrewsbury
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 81 3-pan 8 entries
1st Jim McGregor, Sheffield
2nd Jim Almond, Shrewsbury
3rd Fred & Pat Bundy, Hensall
CLASS 82 1-pan15 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Barry & Anne Wright, York
3rd Jim McGregor, Sheffield
CLASS 83 1-pan11 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Don Peace, Yarm
2nd Paul Ranson, Chippenham
3rd John Dixon, East Leake
CLASS 85 3-pan 2 entries
1st Rob Price, Bromsgrove
2nd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 86 1-pan 2 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
2nd Edward Spencer, Egginton
CLASS 87 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 88 3-pan1 entry
1st Mavis Allanson, Bolton
CLASS 89 1-pan 4 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Edward Spencer, Egginton
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 90 1-pan1 entry
1st Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 91 1-pan 3 entries
1st Rob Price, Bromsgrove
2nd John Harrison, Tipton
3rd Edward Spencer, Egginton
CLASS 92 1-pan 3 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Rob Price, Bromsgrove
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 93 1-pan 2 entries
2nd Mavis Allanson, Bolton
3rd Rob Price, Bromsgrove
CLASS 94 1-pan 3 entries
1st Rob Price, Bromsgrove
2nd Irene Thorpe, Ripon
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 95 1-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Rob Price, Bromsgrove
CLASS 96 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 97 1-pan 4 entries
1st Rob Price, Bromsgrove
2nd Edward Spencer, Egginton
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 98 1-pan 4 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 99 1-pan 2 entries
1st Rob Price, Bromsgrove
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 100 1-pan 2 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
2nd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 101 3-pan 5 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd John Harrison, Tipton
3rd Edward Spencer, Egginton
CLASS 102 1-pan 4 entries
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Edward Spencer, Egginton
CLASS 103 1-pan 3 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Martin Rogerson, Breadsall
2nd Shirley Williams, Selston
CLASS 104 1-pan 4 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd John Harrison, Tipton
3rd Shirley Williams, Selston
CLASS 105 1-pan 2 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
3rd Rob Price, Bromsgrove
CLASS 106 1-pan 4 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Edward Spencer, Egginton
CLASS 107 1-pan1 entry
1st Rob Price, Bromsgrove
CLASS 108 3-pan 2 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 109 1-pan 2 entries
1st John Harrison, Tipton
2nd Edward Spencer, Egginton
CLASS 110 1-pan1 entry
1st Mavis Allanson, Bolton
CLASS 111 1-pan 6 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Glenis Dyer, Welford
3rd John Harrison, Tipton
CLASS 112 1-pan 4 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Enid Barton, Matlock
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 113 3-pan 3 entries
1st Glenis Dyer, Welford
2nd Enid Barton, Matlock
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 114 1-pan 4 entries
1st Ian Carty, Chesterfield
2nd Shirley Williams, Selston
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 115 3-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Shirley Williams, Selston
CLASS 116 1-pan 3 entries
1st Shirley Williams, Selston
2nd Ian Carty, Chesterfield
3rd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 117 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Shirley Williams, Selston
CLASS 118 1-pan 3 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Ian Carty, Chesterfield
3rd Enid Barton, Matlock
CLASS 119 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 120 1-pan 3 entries
1st Shirley Williams, Selston
2nd Glenis Dyer, Welford
3rd Ian Carty, Chesterfield
CLASS 121 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Ian Carty, Chesterfield
CLASS 122 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Ian Carty, Chesterfield
CLASS 123 1-pan 2 entries
1st Shirley Williams, Selston
2nd Ian Carty, Chesterfield
CLASS 124 1-pan1 entry
1st Ian Carty, Chesterfield
CLASS 125 1-pan 5 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Enid Barton, Matlock
3rd Shirley Williams, Selston
CLASS 126 1-pan1 entry
1st Ian Carty, Chesterfield
CLASS 127 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Ian Carty, Chesterfield