Alpine Garden Society



01386 554790

Cheltenham AGS SHOW 2001

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 3 1-pan 2 entries
1st Paul Ranson, Chippenham
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 4 1-pan 2 entries
2nd Dave Philbey, Petersfield
2nd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 5 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 6 3-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 7 1-pan1 entry
1st Paul Ranson, Chippenham
CLASS 8 1-pan 4 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 9 1-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Jo Walker, Solihull
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 10 1-pan 5 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Geoff Parker, Banbury
3rd Ian Kidman, Ebchester
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 11 1-pan 4 entries
1st Glenis Dyer, Welford
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 12 1-pan1 entry
2nd Brian Walker, Solihull
CLASS 13 1-pan 2 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 14 1-pan 3 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Robin White, Blackthorn Nurs
CLASS 15 1-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 16 3-pan 4 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Audrey Diment, Romford
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 17 1-pan 6 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Audrey Diment, Romford
CLASS 18 1-pan 7 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 19 1-pan 5 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 20 3-pan 3 entries
1st Robin White, Blackthorn Nurs
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 21 1-pan 5 entries
1st Robin White, Blackthorn Nurs
2nd Wilma & Jim Wright, Southport
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 22 1-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 23 1-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd David Richards, Cheltenham
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 24 3-pan 8 entries
1st Sam Lloyd, Redditch
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 25 3-pan 3 entries
1st Geoff Parker, Banbury
2nd Jo Walker, Solihull
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 26 1-pan 7 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 27 1-pan 4 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 28 1-pan 8 entries
1st Tony Rymer, Wormald Green
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 29 3-pan 2 entries
1st Paul Ranson, Chippenham
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
CLASS 30 1-pan 3 entries
1st Paul Ranson, Chippenham
2nd Tony Rymer, Wormald Green
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 31 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 32 1-pan 3 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 33 1-pan 2 entries
1st Glenis Dyer, Welford
CLASS 34 1-pan 3 entries
1st Mavis Lloyd, Redditch
2nd Dorothy Sample, Devizes
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 35 1-pan 4 entries
1st Dave Philbey, Petersfield
2nd Mavis Lloyd, Redditch
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 36 6-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 37 3-pan 4 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 38 1-pan 9 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Glenis Dyer, Welford
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 39 3-pan 4 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Dorothy Sample, Devizes
CLASS 40 1-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Dave Philbey, Petersfield
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 41 1-pan 9 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Mavis Allanson, Bolton
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 42 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 43 1-pan 5 entries
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 44 1-pan 5 entries
1st Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 45 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 46 1-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Dorothy Sample, Devizes
CLASS 47 1-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 48 3-pan 3 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 49 1-pan10 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Tony Rymer, Wormald Green
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 50 3-pan 5 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 51 1-pan 8 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 52 1-pan12 entries
1st Paul Ranson, Chippenham
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 53 3-pan 5 entries
1st Paul Ranson, Chippenham
2nd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
3rd Dave Philbey, Petersfield
CLASS 54 1-pan 9 entries
1st Geoff Parker, Banbury
2nd Paul Ranson, Chippenham
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 55 3-pan 2 entries
1st Paul Ranson, Chippenham
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 56 1-pan 6 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Graham Nicholls, Timsbury
CLASS 57 1-pan 4 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Ray Drew, Laindon
CLASS 58 3-pan 5 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 59 1-pan 9 entries
1st Ivan Pinnick, Cowes, I.o.W.
2nd Ray Drew, Laindon
3rd Jim Almond, Shrewsbury
3rd Audrey Diment, Romford
CLASS 61 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 62 1-pan1 entry
1st Angie Yorston, Grays
CLASS 63 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 64 1-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 65 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 66 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 67 1-pan1 entry
1st Glenis Dyer, Welford
CLASS 68 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 69 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 70 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 71 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 72 1-pan1 entry
1st Angie Yorston, Grays
CLASS 73 3-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 74 1-pan1 entry
1st Glenis Dyer, Welford
CLASS 75 1-pan 4 entries
1st Mr GH Lewis, Ledbury
2nd Rob Price, Bromsgrove
3rd Catherine Hook, Hitchin
CLASS 76 1-pan 5 entries
1st Mr S Reed, Cheltenham
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Catherine Hook, Hitchin
CLASS 77 1-pan 2 entries
1st Catherine Hook, Hitchin
2nd Rob Price, Bromsgrove
CLASS 78 3-pan 4 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Rob Price, Bromsgrove
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 80 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 81 1-pan1 entry
1st Glenis Dyer, Welford
CLASS 82 1-pan 2 entries
2nd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 83 1-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 84 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 85 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 86 1-pan1 entry
2nd Mr GH Lewis, Ledbury
CLASS 87 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 88 1-pan 2 entries
2nd Angie Yorston, Grays
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 89 1-pan 2 entries
1st Mr GH Lewis, Ledbury
2nd Glenis Dyer, Welford
CLASS 90 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 91 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 92 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 93 1-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 95 3-pan1 entry
1st Peter Diment, Romford
CLASS 96 1-pan1 entry
1st Brian Ainge, Tipton
CLASS 97 1-pan1 entry
1st Keith Hutton, Stogursey
CLASS 98 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 99 1-pan1 entry
1st Brian Ainge, Tipton
CLASS 100 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 101 1-pan 2 entries
1st Peter Diment, Romford
2nd Mr S Reed, Cheltenham
CLASS 102 1-pan 3 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd Angie Yorston, Grays
3rd Mr EW Dyer, Welford
CLASS 103 3-pan1 entry
1st Miss K Almond, Shrewsbury
CLASS 104 1-pan 2 entries
1st Brian Ainge, Tipton
2nd Mr EW Dyer, Welford
CLASS 105 1-pan 4 entries
1st Mr S Reed, Cheltenham
2nd Brian Ainge, Tipton
3rd Peter Diment, Romford
CLASS 106 1-pan1 entry
1st Peter Diment, Romford
CLASS 107 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 108 1-pan1 entry
1st Mr S Reed, Cheltenham