Alpine Garden Society



01386 554790
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

East Anglia AGS SHOW 2001

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 3 1-pan 5 entries
1st Jackie Murray, HE
2nd Rosemary Cox, Harrogate
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 4 1-pan 3 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Mike Smith, Hythe Alpines
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 5 1-pan 2 entries
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Jo Walker, Solihull
CLASS 6 1-pan 5 entries
1st Joy Bishop, Lightwater
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Ray Drew, Laindon
CLASS 7 1-pan 2 entries
1st Martin & Anna Sheader, Southampton
2nd Dr T Ingram, Faversham
CLASS 8 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Mike Smith, Hythe Alpines
CLASS 9 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 10 1-pan1 entry
1st Brian Walker, Solihull
CLASS 11 1-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 12 3-pan1 entry
1st Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 13 1-pan 2 entries
1st Mr D Richardson, Framlingham
3rd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 14 1-pan 2 entries
1st Kath Dryden, Sawbridgeworth
2nd Doreen Webster, Loughborough
CLASS 15 1-pan 2 entries
1st Mr D Richardson, Framlingham
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 16 3-pan 4 entries
1st Rod & Jane Leeds, Sudbury
2nd Kath Dryden, Sawbridgeworth
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 17 1-pan 5 entries
1st Jackie Murray, HE
2nd Jo Walker, Solihull
3rd Ray Drew, Laindon
CLASS 18 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
CLASS 19 1-pan 5 entries
1st Joy Bishop, Lightwater
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 20 1-pan 7 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 21 1-pan 6 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Tony Goode, Norwich
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 22 3-pan1 entry
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 23 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Robert Boone, Chelmsford
CLASS 24 1-pan 3 entries
1st Mr D Richardson, Framlingham
2nd Robert Boone, Chelmsford
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 25 1-pan 8 entries
1st Vernon Hancock, Grimsby
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 26 3-pan 4 entries
1st Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 27 1-pan 5 entries
1st Elizabeth Drew, Laindon
2nd Mike Smith, Hythe Alpines
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 28 3-pan 6 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Ray Drew, Laindon
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 29 1-pan10 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Brian Walker, Solihull
CLASS 30 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 31 1-pan 4 entries
1st Rod & Jane Leeds, Sudbury
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 32 1-pan 5 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Elizabeth Drew, Laindon
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 33 1-pan 9 entries
1st Mike Smith, Hythe Alpines
2nd John Dixon, East Leake
3rd Jo Walker, Solihull
CLASS 34 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 35 1-pan 2 entries
1st Rod & Jane Leeds, Sudbury
2nd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
CLASS 36 1-pan1 entry
3rd Catherine Hook, Hitchin
CLASS 41 6-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 42 3-pan 6 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Martin & Anna Sheader, Southampton
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 43 1-pan 8 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 44 1-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 45 1-pan 4 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 46 3-pan1 entry
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 47 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 48 3-pan 2 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 49 1-pan 5 entries
1st Mike Smith, Hythe Alpines
2nd Peter Hardy, Sible Hedingham
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 50 1-pan 3 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 51 1-pan 4 entries
1st Elsie & Ivan Willett, Hitchin
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Vernon Hancock, Grimsby
3rd Jim McGregor, Sheffield
CLASS 52 1-pan 4 entries
1st Harry Gill, Chelmsford
2nd Doreen Webster, Loughborough
3rd Ray Drew, Laindon
CLASS 53 3-pan 3 entries
1st Jackie Murray, HE
2nd Rod & Jane Leeds, Sudbury
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 54 1-pan 8 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 55 1-pan 7 entries
1st Joy Bishop, Lightwater
2nd Ray Drew, Laindon
3rd Elizabeth Drew, Laindon
CLASS 56 1-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 57 1-pan 7 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Vernon Hancock, Grimsby
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 58 1-pan11 entries
1st Jackie Murray, HE
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Ray Drew, Laindon
CLASS 59 1-pan 9 entries
1st Joy Bishop, Lightwater
2nd Mike Smith, Hythe Alpines
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 60 3-pan 2 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Vernon Hancock, Grimsby
CLASS 61 1-pan 6 entries
1st Jean Rich, Chelmsford
2nd Trevor Jones, Hoddesdon
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 62 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 63 1-pan 2 entries
1st Trevor Jones, Hoddesdon
2nd John Dixon, East Leake
CLASS 64 1-pan 5 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Trevor Jones, Hoddesdon
3rd Jackie Murray, HE
CLASS 65 3-pan 2 entries
1st Mike Smith, Hythe Alpines
2nd Jackie Murray, HE
CLASS 66 1-pan 5 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Hedi & Jim Hancox, Maidenhead
3rd Jean Rich, Chelmsford
CLASS 67 1-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Jackie Murray, HE
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 71 3-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Mr J Foster, Beccles
CLASS 72 1-pan 7 entries
1st Margaret Burman, Poringland
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 73 1-pan1 entry
2nd Mr J Foster, Beccles
CLASS 74 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 75 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 76 1-pan1 entry
2nd Barbara Hook, Hitchin
CLASS 77 1-pan1 entry
1st Mr J Foster, Beccles
CLASS 78 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 79 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 80 1-pan 6 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Pamela Collison, Barnet
CLASS 81 1-pan 4 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Catherine Hook, Hitchin
CLASS 82 1-pan 3 entries
1st Mark Childerhouse, Brigg
2nd Harold Webb, Royston
CLASS 83 1-pan 4 entries
1st G Downey, Frinton-on-Sea
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
3rd Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 84 1-pan 3 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Catherine Hook, Hitchin
3rd Pamela Collison, Barnet
CLASS 85 1-pan1 entry
1st Harold Webb, Royston
CLASS 86 1-pan 4 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Mark Childerhouse, Brigg
3rd G Downey, Frinton-on-Sea
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 87 1-pan1 entry
1st Catherine Hook, Hitchin
CLASS 91 3-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
3rd Pamela Collison, Barnet
CLASS 92 1-pan 3 entries
1st Barbara Hook, Hitchin
3rd Richard Jeffery, Wellingborough
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 93 1-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 94 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 95 1-pan1 entry
1st Mark Childerhouse, Brigg
CLASS 96 1-pan 3 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 97 1-pan1 entry
1st Pamela Collison, Barnet
CLASS 98 1-pan1 entry
1st Pamela Collison, Barnet
CLASS 99 3-pan1 entry
2nd Pamela Collison, Barnet
CLASS 100 1-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Pamela Collison, Barnet
CLASS 101 1-pan 3 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Simon Salter, Yaxham
3rd Pamela Collison, Barnet
CLASS 102 1-pan 2 entries
1st Pamela Collison, Barnet
2nd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 103 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 106 3-pan1 entry
1st G Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 107 1-pan 6 entries
1st Ray Taylor, Beccles
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
3rd Angie Yorston, Grays
CLASS 108 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 109 1-pan 2 entries
1st Richard Jeffery, Wellingborough
2nd Sarah Card, Graveley
CLASS 110 1-pan 2 entries
1st Sarah Card, Graveley
2nd Angie Yorston, Grays
CLASS 111 1-pan 3 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Angie Yorston, Grays
3rd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 112 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 113 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 114 1-pan 4 entries
1st Richard Jeffery, Wellingborough
2nd Sarah Card, Graveley
3rd Angie Yorston, Grays
CLASS 115 1-pan1 entry
1st G Downey, Frinton-on-Sea
CLASS 116 1-pan1 entry
1st Julie Kitson, Royston
CLASS 117 1-pan 4 entries
1st G Downey, Frinton-on-Sea
2nd Sarah Card, Graveley
3rd Julie Kitson, Royston
CLASS 118 1-pan 3 entries
1st Ray Taylor, Beccles
2nd Sarah Card, Graveley
3rd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 119 1-pan0 entries
NO RESULTS