Alpine Garden Society



01386 554790

Northumb. SRGC/AGS SHOW 2000

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
1st Mr T. Anderson, Kendal
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Mr G.P. Mawson, Dronfield
3rd Mr T. Anderson, Kendal
CLASS 3 1-pan 4 entries
1st Mr F.F. Hunt, Invergowerie
2nd Mr T.L. Teal, Ryton
3rd Mrs J. Wilson, Newark
CLASS 4 1-pan 6 entries
1st Mr F.P. Grimshaw, Harrogate
2nd Mr F.F. Hunt, Invergowerie
3rd Drs I.P.&C.A. Bainbridge, Edinburgh
CLASS 5 1-pan 2 entries
1st Mr G. Rollinson, Holmfirth
3rd Mr D.L. Newsome, Dronfield
CLASS 6 1-pan 4 entries
1st Mr I. Kidman, Ebchester
2nd Mr B.D. Davidson, Gateshouse of F
3rd Drs I.P.&C.A. Bainbridge, Edinburgh
CLASS 7 1-pan 3 entries
1st Mr D. Peace, Yarm
2nd Mr G.W. Young, Stocksfield
3rd Mr D.J. Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 8 1-pan 2 entries
1st Rev P.M. Hood, Penshaw
2nd Mr E.G. Watson, Newcastle
CLASS 9 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 10 1-pan 3 entries
1st Mr G. Rollinson, Holmfirth
2nd Mr B. McWilliam, Morpeth
3rd Mr F.P. Grimshaw, Harrogate
CLASS 11 1-pan 5 entries
1st Miss C Oates, Scunthorpe
2nd Mr G.W. Young, Stocksfield
3rd Rev P.M. Hood, Penshaw
CLASS 12 1-pan 5 entries
1st Mr A.R. Furness, Hexham
2nd Mr D.J. Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Mr M.J. Dale, Felton
CLASS 13 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 14 1-pan 2 entries
1st Mr A. Newton, Ponteland
2nd Mrs P.A. Turtle, Sible Hedingham
CLASS 15 1-pan 4 entries
1st Mr & Mrs RP Bathe, Ware
2nd Mr P.S. Bland, Goosnargh
3rd Mr D. Sampson, Heathfield
CLASS 16 3-pan 2 entries
1st Mr R Johnson, Crawcrook
2nd Mr&Mrs F. Bundy, Hensall
CLASS 17 1-pan10 entries
1st Mr J.J. McGregor, Sheffield
2nd Mr A. Spenceley, Whitby
3rd Mrs P.A. Turtle, Sible Hedingham
CLASS 18 1-pan 4 entries
1st Mr F.F. Hunt, Invergowerie
2nd Mr M. Bramley, Chesterfield
3rd Dr T.G. Sprunt, Bridge of Allan
CLASS 19 3-pan1 entry
2nd Mr E.F. Rainford, Leeds
CLASS 20 1-pan 3 entries
1st Mr I. Kidman, Ebchester
2nd Mrs I Sentance, Grainthorpe
3rd Mr B.D. Davidson, Gateshouse of F
CLASS 21 1-pan 8 entries
1st Mr B. Graham, Cramlington
2nd Mr G.W. Young, Stocksfield
3rd Mr M.J. Dale, Felton
CLASS 22 1-pan 6 entries
1st Mr D. Peace, Yarm
2nd Mr M. Smith, Hythe Alpines
3rd Drs I.P.&C.A. Bainbridge, Edinburgh
CLASS 23 1-pan 3 entries
1st Mr M. Smith, Hythe Alpines
2nd Mrs P.A. Turtle, Sible Hedingham
3rd Mr M.J. Dale, Felton
CLASS 24 1-pan 3 entries
1st Mr P.S. Bland, Goosnargh
2nd Mr H. Roberts, Ashby delaZouch
3rd Mr R Johnson, Crawcrook
CLASS 25 1-pan 6 entries
1st Mr&Mrs B. Smethurst, Bury
2nd Mr A. Spenceley, Whitby
3rd Mr G.W. Young, Stocksfield
CLASS 26 1-pan 5 entries
1st Mrs I Sentance, Grainthorpe
2nd Dr D. Millward, East Linton
3rd Mr H. Roberts, Ashby delaZouch
CLASS 27 1-pan 6 entries
1st Mr I.L. Betteridge, Ashby de la Zou
2nd Mr A. Newton, Ponteland
3rd Mrs I Sentance, Grainthorpe
CLASS 28 3-pan 6 entries
1st Mr P.F. Walker, Stokesley
2nd Mr B.D. Davidson, Gateshouse of F
3rd Mr B. Russ, Ormskirk
CLASS 29 1-pan 3 entries
1st Mr G.W. Young, Stocksfield
2nd Mrs I Sentance, Grainthorpe
3rd Mr I.G. Instone, Leeds
CLASS 30 1-pan 7 entries
1st Miss C Oates, Scunthorpe
2nd Mr R Johnson, Crawcrook
3rd Mrs I Sentance, Grainthorpe
CLASS 31 1-pan 8 entries
1st Mr E.G. Watson, Newcastle
2nd Mr A. Newton, Ponteland
3rd Mr N. Boss, Bankfoot
CLASS 32 1-pan1 entry
1st Mr D. Peace, Yarm
CLASS 33 1-pan 6 entries
1st Mr A.R. Furness, Hexham
2nd Mr T.S. Whitaker, Bradford
3rd Mr P. Maguire, Gosforth
CLASS 34 1-pan 4 entries
1st Mrs P.A. Turtle, Sible Hedingham
2nd Mr T.L. Teal, Ryton
3rd Mr B. McWilliam, Morpeth
CLASS 35 1-pan 2 entries
1st Mr A. Spenceley, Whitby
2nd Mr N. Boss, Bankfoot
CLASS 36 1-pan 2 entries
1st Mr I. Kidman, Ebchester
2nd Mrs I Sentance, Grainthorpe
CLASS 37 1-pan1 entry
1st Mrs J.M. Bramley, Chesterfield
CLASS 38 1-pan 2 entries
1st Mrs I Sentance, Grainthorpe
2nd Mrs J.M. Bramley, Chesterfield
CLASS 40 6-pan1 entry
1st Mr T. Anderson, Kendal
CLASS 41 3-pan 7 entries
1st Mr I. Kidman, Ebchester
2nd Mr J. Mullaney, Wakefield
3rd Mr G.P. Mawson, Dronfield
CLASS 42 1-pan10 entries
1st Mr D.L. Newsome, Dronfield
2nd Mr F.F. Hunt, Invergowerie
3rd Mr B. Burrow, Lancaster
3rd Mrs I Sentance, Grainthorpe
CLASS 43 3-pan1 entry
1st Mr I. Kidman, Ebchester
CLASS 44 1-pan 6 entries
1st Mr R Johnson, Crawcrook
2nd Mr D.L. Newsome, Dronfield
3rd Mr F.P. Grimshaw, Harrogate
CLASS 45 1-pan 3 entries
1st Mr D.L. Newsome, Dronfield
2nd Mr B. McWilliam, Morpeth
3rd Mrs J.M. Bramley, Chesterfield
CLASS 46 1-pan 7 entries
1st Mr I. Kidman, Ebchester
2nd Dr D. Millward, East Linton
3rd Mr A. Spenceley, Whitby
CLASS 47 1-pan13 entries
1st Mr A.R. Furness, Hexham
2nd Mr B. McWilliam, Morpeth
3rd Mr G. Rollinson, Holmfirth
CLASS 48 1-pan 5 entries
1st Mr I. Kidman, Ebchester
2nd Mr D. Peace, Yarm
3rd Dr A.J. Richards, Hexham
CLASS 49 1-pan 2 entries
1st Mr E.G. Watson, Newcastle
2nd Mr D.J. Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 50 1-pan 2 entries
1st Mr E.G. Watson, Newcastle
2nd Mr I. Kidman, Ebchester
CLASS 51 1-pan14 entries
1st Mr P Craven, Yarm
2nd Mr I.L. Betteridge, Ashby de la Zou
3rd Mr J. Mullaney, Wakefield
CLASS 52 1-pan 7 entries
1st Mr E.F. Rainford, Leeds
2nd Mr A.R. Furness, Hexham
3rd Miss C Oates, Scunthorpe
CLASS 53 1-pan 7 entries
1st Mr I. Kidman, Ebchester
2nd Mr E.F. Rainford, Leeds
3rd Mr G. Rollinson, Holmfirth
CLASS 54 3-pan 4 entries
1st Mrs J. Wilson, Newark
2nd Mr I. Kidman, Ebchester
3rd Mr A.R. Furness, Hexham
CLASS 55 3-pan 6 entries
1st Mr A. Newton, Ponteland
2nd Mr G.E. Nicholls, Timsbury
3rd Mrs I Sentance, Grainthorpe
CLASS 56 1-pan 4 entries
1st Mr B. Graham, Cramlington
2nd Mrs I Sentance, Grainthorpe
3rd Mr A. Newton, Ponteland
CLASS 57 1-pan12 entries
1st Mr D. Peace, Yarm
2nd Mr&Mrs F. Bundy, Hensall
3rd Mr A. Spenceley, Whitby
CLASS 58 1-pan 7 entries
1st Miss C Oates, Scunthorpe
2nd Mr G.P. Mawson, Dronfield
3rd Mr J. Mullaney, Wakefield
CLASS 59 1-pan 3 entries
2nd Mr D. Sampson, Heathfield
3rd Mrs I Sentance, Grainthorpe
CLASS 60 1-pan 7 entries
1st Mr D. Peace, Yarm
2nd Miss C Oates, Scunthorpe
3rd Mrs J. Wilson, Newark
CLASS 61 1-pan 2 entries
1st Mr B. McWilliam, Morpeth
2nd Mr I.G. Instone, Leeds
CLASS 62 1-pan 6 entries
1st Mr & Mrs RP Bathe, Ware
2nd Mr P.S. Bland, Goosnargh
3rd Mrs M. Hall, Ponteland
CLASS 63 1-pan 2 entries
2nd Mr A. Newton, Ponteland
3rd Mrs J.M. Bramley, Chesterfield
CLASS 64 3-pan 2 entries
1st Mr I.L. Betteridge, Ashby de la Zou
2nd Mr A. Newton, Ponteland
CLASS 65 1-pan14 entries
1st Miss R.A. Cox, Harrogate
2nd Mr & Mrs RP Bathe, Ware
3rd Mrs I Sentance, Grainthorpe
CLASS 66 3-pan 6 entries
1st Mr G.W. Young, Stocksfield
2nd Dr T.G. Sprunt, Bridge of Allan
3rd Dr D. Millward, East Linton
CLASS 67 1-pan14 entries
1st Mr T.S. Whitaker, Bradford
2nd Mrs I Sentance, Grainthorpe
3rd Mr F.F. Hunt, Invergowerie
CLASS 68 1-pan 5 entries
1st Mrs B. Newton, Ponteland
2nd Mr A. Newton, Ponteland
3rd Mr H. Roberts, Ashby delaZouch
CLASS 69 1-pan 5 entries
1st Mr D.L. Newsome, Dronfield
2nd Mrs I Sentance, Grainthorpe
3rd Mr I.G. Instone, Leeds
CLASS 70 1-pan 6 entries
1st Mr D. Peace, Yarm
2nd Mr B. Russ, Ormskirk
3rd Mr P.F. Walker, Stokesley
CLASS 71 3-pan1 entry
2nd Mr A.R. Furness, Hexham
CLASS 72 1-pan 3 entries
1st Dr A.J. Richards, Hexham
2nd Mr A. Newton, Ponteland
3rd Mr T. Anderson, Kendal
CLASS 73 1-pan 5 entries
1st Mr J. Mullaney, Wakefield
2nd Mrs J. Wilson, Newark
3rd Mr A. Spenceley, Whitby
CLASS 74 1-pan 9 entries
1st Mr A. Newton, Ponteland
2nd Mr A. Spenceley, Whitby
3rd Mr D. Peace, Yarm
CLASS 75 3-pan 7 entries
1st Mr I. Kidman, Ebchester
2nd Mr J.J. McGregor, Sheffield
3rd Mr G. Rollinson, Holmfirth
CLASS 76 1-pan 6 entries
1st Mr J. Mullaney, Wakefield
2nd Mr G.E. Nicholls, Timsbury
3rd Mr A.R. Furness, Hexham
3rd Mr D. Peace, Yarm
CLASS 77 1-pan 9 entries
1st Mr I.L. Betteridge, Ashby de la Zou
2nd Mr D. Peace, Yarm
3rd Drs I.P.&C.A. Bainbridge, Edinburgh
CLASS 78 3-pan 2 entries
1st Mr I. Kidman, Ebchester
2nd Mr D.J. Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 79 1-pan 6 entries
1st Mr D. Peace, Yarm
2nd Mrs I Sentance, Grainthorpe
3rd Miss C Oates, Scunthorpe
CLASS 80 1-pan 8 entries
1st Mr D.L. Newsome, Dronfield
2nd Mr G.W. Young, Stocksfield
3rd Mr H. Roberts, Ashby delaZouch
CLASS 81 1-pan 4 entries
1st Mr I. Kidman, Ebchester
2nd Mr I.L. Betteridge, Ashby de la Zou
3rd Mr B. McWilliam, Morpeth
CLASS 82 1-pan10 entries
1st Mr G.W. Young, Stocksfield
2nd Mr A.R. Furness, Hexham
3rd Mrs I Sentance, Grainthorpe
CLASS 83 3-pan1 entry
1st Mr A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 84 1-pan 3 entries
1st y y Hoyle, y
2nd Mr D Sleep, Walney Island
3rd Mr A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 85 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 86 1-pan1 entry
1st Mr R. Munroe, Guisborough
CLASS 87 1-pan1 entry
2nd Mr V Bailey, Peterlee
CLASS 88 1-pan1 entry
1st y y Hoyle, y
CLASS 89 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 90 1-pan 4 entries
1st Mr D.P. Bown, Richmond N.York
2nd Mr A.C. Hamblin, Morpeth
3rd Mr J.W. Bunn, Middlesborough
CLASS 91 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 92 1-pan1 entry
1st Mrs H Kidman , Ebchester
CLASS 93 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 94 1-pan1 entry
1st Mr R. Munroe, Guisborough
CLASS 95 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 96 1-pan1 entry
2nd Mr R. Munroe, Guisborough
CLASS 97 1-pan 3 entries
1st y y Hoyle, y
2nd Mr V Bailey, Peterlee
CLASS 98 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 99 1-pan1 entry
1st Mr J.W. Bunn, Middlesborough
CLASS 100 1-pan 3 entries
1st Mr J.W. Bunn, Middlesborough
2nd Mr A.C. Hamblin, Morpeth
3rd Mr R. Munroe, Guisborough
CLASS 101 1-pan 2 entries
1st Mrs J. Parker, Hexham
2nd Mrs E. Barton, Matlock
CLASS 102 3-pan 3 entries
1st Mr D. McDonald, Whickham
2nd Mr A.C. Hamblin, Morpeth
3rd Mr V Bailey, Peterlee
CLASS 103 1-pan 4 entries
1st Mr D Sleep, Walney Island
2nd Mr J.W. Bunn, Middlesborough
3rd Mr V Bailey, Peterlee
CLASS 104 1-pan 3 entries
1st Mrs H Kidman , Ebchester
2nd Mr D. McDonald, Whickham
3rd Mr A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 105 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 106 1-pan 4 entries
1st Mrs H Kidman , Ebchester
2nd Mr D. McDonald, Whickham
3rd Mr R. Munroe, Guisborough
CLASS 107 1-pan 3 entries
1st Mrs H Kidman , Ebchester
2nd Mr V Bailey, Peterlee
3rd Mr A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 108 1-pan 3 entries
1st Mr D. McDonald, Whickham
3rd Mr J.W. Bunn, Middlesborough
3rd Mr R. Munroe, Guisborough
CLASS 109 1-pan1 entry
1st Mr D. McDonald, Whickham
CLASS 110 1-pan 2 entries
1st Mr D. McDonald, Whickham
2nd Mr A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 111 1-pan 3 entries
1st Mr A.C. Hamblin, Morpeth
2nd Mr D. McDonald, Whickham
3rd Mr J.W. Bunn, Middlesborough
CLASS 112 1-pan 2 entries
1st Mr A.C. Hamblin, Morpeth
2nd Mr D. McDonald, Whickham
CLASS 113 1-pan1 entry
1st Mr A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 114 1-pan1 entry
1st Mr A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 115 1-pan1 entry
1st Mr D. McDonald, Whickham
CLASS 116 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 117 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 118 1-pan1 entry
1st Mr D Sleep, Walney Island
CLASS 119 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 120 1-pan 2 entries
1st Mrs H Kidman , Ebchester
2nd Mr D. McDonald, Whickham
CLASS 122 3-pan 2 entries
1st Mr.& Mrs. T.& L. Garnick, Bedlington
2nd Mr T Green, Rowlands Gill
CLASS 123 1-pan 4 entries
1st Mr.& Mrs. T.& L. Garnick, Bedlington
2nd Mr D Sleep, Walney Island
3rd Mrs I Thorpe, Ripon
CLASS 124 1-pan1 entry
1st Mr.& Mrs. T.& L. Garnick, Bedlington
CLASS 125 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 126 1-pan 2 entries
1st Mrs E. Barton, Matlock
2nd Mr.& Mrs. T.& L. Garnick, Bedlington
CLASS 127 1-pan 2 entries
1st Mr.& Mrs. T.& L. Garnick, Bedlington
2nd Mr D Sleep, Walney Island
CLASS 128 1-pan 2 entries
1st Mr D.P. Bown, Richmond N.York
2nd Mr T Green, Rowlands Gill
CLASS 129 1-pan 4 entries
1st Mr D.P. Bown, Richmond N.York
2nd Mr.& Mrs. T.& L. Garnick, Bedlington
3rd Mrs E. Barton, Matlock
CLASS 130 1-pan1 entry
1st Mrs E. Barton, Matlock
CLASS 131 1-pan1 entry
1st Mr& Mrs D. Goodchild, Ponteland
CLASS 132 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 133 3-pan1 entry
1st Mr.& Mrs. T.& L. Garnick, Bedlington
CLASS 134 1-pan1 entry
1st Mr T Green, Rowlands Gill
CLASS 135 1-pan1 entry
1st Mrs E. Barton, Matlock
CLASS 136 1-pan1 entry
1st Mrs S Leighton, Wigton