Alpine Garden Society



01386 554790

LONDON AGS SHOW 2000

Trophies and Awards

Mooney Cup
   most first prize points in Open Section
Mrs C.M. Coller, Norwich
PRIZE POINTS: first:2590 second:1100 third:270
Tomlinson Tankard
   most first prize points in Section B
Mr & Mrs M.&C. Baron, Alresford
PRIZE POINTS: first:1190 second:50 third:0
Henry Hammer Cup
   most first prize points in Section C
Mr. R. Evans, Wealdstone
PRIZE POINTS: first:840 second:200 third:0
Anna Griffith Memorial Trophy
   most first prize points Open(2), B(2) and C
Mrs C.M. Coller, Norwich
PRIZE POINTS: first:1330 second:450 third:240
Dawson Trophy
   most first prize points in the Photographic Section
Mrs S. Brown, Maidstone
PRIZE POINTS: first:2100 second:150 third:0
Muriel Hodgman Art Award
   most first prize points in the Art Section
Mrs A Wright, York
PRIZE POINTS: first:490 second:0 third:0
A.G.S. Sewell Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants distinct not more than two of any one genus
NOT AWARDED
Frank Waley Cup
   Class 22 - 6 pans bulbous plants distinct to include Narcissus
Mr&Mrs R.J.A. Leeds, Sudbury
Royal Bank of Scotland Trophy
   Class 47 - 6 pans rock plants distinct not more than two of any one genus
Mr&Mrs R.J.A. Leeds, Sudbury
Audrey Bartholomew Memorial Trophy
   the best plant from North America
Dr&Mrs M. Sheader, Southampton
PLANT/EXHIBIT: Lepidium nanum
George Gable Memorial Trophy
   the best pan of Ericaceae
NOT AWARDED
NOT THE Farrer Medal
   the Best Plant in the Show
Mr E.C. Jarrett, Longfield
PLANT/EXHIBIT: Iris afghanica
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Saxifrage Soci,
PLANT/EXHIBIT:
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Mr E.C. Jarrett, Longfield
PLANT/EXHIBIT: Iris afghanica
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Capt P.J. Erskine, Petersfield
PLANT/EXHIBIT: Jankaemonda x vandedemii
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Mr&Mrs R.J.A. Leeds, Sudbury
PLANT/EXHIBIT: Tulbaghia cominsii