Alpine Garden Society

Now is the time to enter the Online Show

01386 554790
[ Full list of Show Reports ]
[ Printable Version in separate window ]

AGM Presentation, November 2005

Silver Bar (1)

Rosina Abbiss

AGS Medal

Robin Alabaster

Gold Bar (7)

Jim Almond

Bronze medal

Joan Barr

Audrey Bartholomew Memorial Spoon
Gold Bar (1)

Dick & Valerie Bathe

Farrer Certificate

Roger Beecham

Gold Bar (13)

Ivor Betteridge

Silver medal

Chris Birchall

Lingen Trophy
Byng Cup
Silver Bar (1)

Jenny Bourne

AGS Medal
Cyclamen Society Salver
Gold medal

David Boyd

Silver medal

Joan Bradbury

Silver medal

Margaret Brine

Farrer Certificate
Farrer Medal (10th)
Gold Bar (2)

Mike &Christine Brown

Dawson Trophy

Sheila Brown

AGS Medal

Dave Charlton

AGS Sewell Medal
Farrer Certificate

Leslie Cheeseman

Gold Bar (1)

Diane Clement

AGS Seed Distribution Award

Richard Clements

Giuseppi Cup
Gold Bar (24)
Gold Bar (25)
Anna Griffith Memorial Trophy
George Gable Memorial Trophy
Mooney Cup
Royal Bank of Scotland Trophy
Walker Trophy

Cecilia Coller

Gold medal

Rosemary Cox

Farrer Certificate

Paul Cumbleton

Silver medal

Noelle Curran

Gold medal(Art)

Peggy Dawe

Gold Bar (9)

John Dixon

Gold Bar (1)

Alan Edwards

Ferns Art Trophy
Gold Bar (Art:1)

Jon Evans

AGS Spoon
Silver medal

Peter Farkasch

Gold Bar (3)

John Forrest

Bronze medal

Peter Furneaux

Ralph Haywood Trophy
Gold Bar (9)

Alan Furness

Silver medal

Michael Geraghty

Gold medal

George & Pat Gordon

Silver Bar (1)

Trevor Harding

Farrer Certificate

Carl Hardwick

Bronze medal

Neil Hubbard

Bronze medal

Martin Hughes

Silver medal

Keith Hutton

Gold medal

Ian Instone

Silver Bar (1)

Carol Kellett

Farrer Certificate
Roger Smith Cup
Gold Bar (8)
Gold Bar (9)

Ian Kidman

Silver Bar (1)

Julie Kitson

Crocus Spoon
Gold medal(Art)

Maureen Ledgerton

Gold medal

Tony Lee

Gold Bar (7)

Rod & Jane Leeds

L W Browne Trophy
Gold Bar (2)

Ian Leslie

Silver medal

Keith & Rachel Lever

Bronze medal

Mel Linney

Bronze medal

Jim Loring

Silver Bar (1)

Hilary Luker

AGS Medal
Ashwood Trophy
Farrer Certificate
Gold Bar (4)

Lee & Julie Martin

Farrer Certificate

Geoff Mawson

Bronze medal

Mary McAlister

Bronze medal(Art)

Joan & Liam McCaughey

Farrer Certificate

Carol McCutcheon

Muriel Hodgman Art Award

Jean Morris

Clifford Crook Cup
Bronze medal
Silver medal
Donald Lowndes Memorial Bowl
Henry Hammer Cup
Tomlinson Tankard

Ann & Michael Morton

Silver medal

Frances Mullaney

Farrer Certificate

Graham Nicholls

Narcissus Salver

Clare Oates

Silver medal

Mrs P O'Leary

Farrer Certificate
Gold Bar (5)

Don Peace

Bronze medal(Art)

David Philbey

Farrer Certificate

Derek Pickard

Bronze medal(Art)
Silver medal(Art)

Mrs Rosemary Powis

Farrer Medal

Jim Price

Farrer Certificate
Ione Hecker Trophy
Gold Bar (5)

Paul & Gill Ranson

Hartside Trophy

Judith Rhymes

Gold Bar (2)

Jean Rich

Silver medal

Kath Rimmer

Bill Tubbs Trophy
Gold Bar (7)

Harry Roberts

Gold Bar (6)

Robert Rolfe

Farrer Certificate
Gold Bar (22)

Geoff Rollinson

Gold Bar (5)

Irene Sentance

Farrer Certificate
Farrer Certificate
Farrer Certificate

Martin & Anna Sheader

Silver medal

Nadine St. Claire

Silver medal

Paul Street

Bill MacKenzie Trophy

Barry Tattersall

Farrer Certificate

Alan Taylor

Bronze medal

Stella Tracey

Farrer Certificate
Ivor Barton Trophy
Gold Bar (18)

Bob & Rannveig Wallis

Bronze medal

Jim Watson

Farrer Certificate

Robin White

Gold Bar (3)

George Young

Jim McGregor
[ Full list of Show Reports ]
[ Printable Version in separate window ]